Galerie

Fantom opery Dracula Polská krev Mam'zelle Nitouche

               

Mam'zelle Nitouche

Slavná opereta Mamzelle Nitouche (česky "Slečna Netýkavka") vznikla před 130 lety, v roce 1883, jako posměšná parodie na tehdejší bombastickou operní tvorbu. Českým divákům dodnes nabízí výbornou hudbu a libreto, které v překladu a úpravě Oldřicha Nového vyniká nápaditým situačním i slovním humorem. „Mamzelka“ je nejznámější a rozhodně nejlepší operetou skladatele Florimonda Hervé. Dosáhla světového úspěchu a mnohokrát se hrála i v českých divadlech, Hudební divadlo Karlín nevyjímaje. Mnozí máme navíc ještě v paměti film / televizní inscenaci z roku 1977, kde roli Célestina (Floridora) ztvárnil Oldřich Lipský.

Příběh o klášterní chovance Denise a Célestinovi, učiteli zpěvu, klášterním varhaníkovi a zároveň operetním autorovi je vtipnou konfrontací tří rozdílných světů: kláštera, divadla a kasáren.

Navíc je příběh vtipně „přesazen“ do doby a prostředí, které je všem notoricky známé z filmů o četnících ze Saint-Tropez! Režisér a choreograf inscenace Gustav Skála, dokázal již v roce 2008 vtisknout brněnskému nastudování, z něhož vycházíme a k němuž se v rámci rozvíjející se spolupráce s Městským divadlem Brno i hlásíme, neuvěřitelný náboj, proto věříme, že i nejnovější zpracování potěší nejen operetního diváka Hudebního divadla Karlín.

OSOBY A OBSAZENÍ:

Denisa de Flavigny: Zuzana Benešová, Radka Coufalová
Célestin: Bronislav Kotiš
Fernand de Champlatreux: Marián Vojtko
Matka představená: Pavla Břínková, Zdena Herfortová
Loriot: Tomáš Trapl
Corina: Pavla Břínková, Dita Hořínková
Ředitel divadla: Vladimír Brabec
Režisér: Václav Noid Bárta

TVŮRČÍ TÝM

Hudba: Florimond Hervé
Libreto: Henri Meilhac, Albert Millaud
Překlad: Oldřich Nový
Režie a choreografie: Gustav Skála
Kostýmy: Roman Šolc
Scéna: Eva Brodská
Hudební nastudování: Kryštof Marek
Sound design: Petr Ackermann

Premiéra: leden 2013

foto: Petr Marek